ebook img

på den kommende moderne kunst auktion søger vi værker af islandske og færøske kunstnere bl.a PDF

104 Pages·2006·4.49 MB·Danish
by
Save to my drive
Quick download
Download

Preview på den kommende moderne kunst auktion søger vi værker af islandske og færøske kunstnere bl.a

l følgende dage sælges a tirsdag 5. sep. kl. 13 sølv smykker og armbåndsure n onsdag 6. sep. kl. 13 ure og møbler o torsdag 7. sep. kl. 13 møbler og skulpture porcelæn, fajance og glas i fredag 8. sep. kl. 13 orientalsk kunstindustri orientalske tæpper t a mandag 11. sep. kl. 17 udsøgte malerier ..................... 1000 - 1110 n tirsdag 12. sep. kl. 13 malerier .................................. 1111 - 1301 onsdag 13. sep. kl. 13 malerier, tegninger og grafik .... 1302 - 1458 r ikoner ..................................... 1459 - 1491 e t n i købskonditioner findes bagest i kataloget. der bydes og faktureres altid i danske kroner. eurobeløb i kataloget er afrundede, og valutakursen ved betaling kan afvige fra den viste. afbildet på katalogets omslag: katalognr. 1009 og 1032 m a l e r i e r tegninger & grafik hidrørende fra forskellige boer og rekvirenter InternatIonal auktIon 760 tirsdag den 5. september til onsdag den 13. september 2006 eftersyn torsdag 31. aug. kl. 15 - 18 fredag 1. sep. kl. 10 - 17 lørdag 2. sep. kl. 11 - 16 søndag 3. sep. kl. 11 - 16 mandag 4. sep. kl. 10 - 17 Bruun rasmussen kunstauktIoner Bredgade 33 · dk-1260 københavn k tel +45 3343 6911 · fax +45 3343 6966 [email protected] www.bruun-rasmussen.dk l days of sale a tuesday 5 sep. 1 pm silver jewellery and watches n wednesday 6 sep. 1 pm clocks and furniture o thursday 7 sep. 1 pm furniture and sculpture ceramics and glass i friday 8 sep. 1 pm oriental works of art oriental carpets and rugs t a monday 11 sep. 5 pm selected paintings .................. 1000 - 1110 n tuesday 12 sep. 1 pm paintings ............................... 1111 - 1301 wednesday 13 sep. 1 pm paintings, drawings and prints 1302 - 1458 r icons ..................................... 1459 - 1491 e t n i Vat regulations and conditions are printed in the back of the catalogue. bids and invoicing are always in dkk. estimates in euro are adjusted, and the exchange-rate, when paying in euro, may deviate from the catalogue. reproduced on the cover of this catalogue: 1009 and 1032 p a i nt i ng s drawings & prints InternatIonal auctIon 760 tuesday 5 september to wednesday 13 september 2006 preVIew thursday 31 aug. 3 pm - 6 pm friday 1 sep. 10 am - 5 pm saturday 2 sep. 11 am - 4 pm sunday 3 sep. 11 am - 4 pm monday 4 sep. 10 am - 5 pm Bruun rasmussen kunstauktIoner Bredgade 33 · dk-1260 copenhagen k tel +45 3343 6911 · fax +45 3343 6966 [email protected] www.bruun-rasmussen.dk Birte stokholm 3343 6976 [email protected] Bettina sinnet 3343 6977 [email protected] signe rosenvinge thürmer plenge 3343 6983 [email protected] kasper nielsen 3343 6988 [email protected] Henrik schleppegrell ikoner 3343 6980 [email protected] m a l e r i e r tegninger, grafik og ikoner tIrsdag den 12. septemBer kl. 13 katalognr. 1111 - 1301 onsdag den 13. septemBer kl. 13 katalognr. 1302 - 1491 1302 CD Marx Reese f. Hundbjerg 1881, d. Skagen 1959 Skibsportræt af "Tucapel" i Middelhavet ved Gibraltar. Sign. M. Reese 1911. Olie på lærred. 94 x 132. DKK 15.000 / € 2.000 1302 1303 Ubekendt maler 19. årh.s anden halvdel Et skibsportræt forestillende "Ceres af Bergen". Utydelig sign. og dateret 1889. Bly, vand- farve og gouache på papir. Lys- mål 41 x 57. DKK 5.000 / € 670 1303 1304 John Henry Mohrmann canadisk maler, f. 1857, d. 1916 Den svenske damper “James J. Dickson”. Sign. H. Mohrmann 1901. Olie på lærred. 60 x 100. DKK 12.000-15.000 € 1.600-2.000 1304 168 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 760 1305 1305 CD Vilhelm Arnesen, f. Flensborg 1865, d. København 1948 Grønlandsbarken "Nordlyset" mødes med dampskibet "Hans Egede" i Nordsøen. Sign. Vilh. Arnesen 1923. Olie på lærred. 79 x 120. DKK 20.000-25.000 / € 2.700-3.400 1306 Kinesisk maler ?, 19. årh. Skibsportræt af en tomastet damper. Olie på lærred. 45 x 60. DKK 12.000-15.000 € 1.600-2.000 1306 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 760 169 1307 August Fischer f. København 1854, d. sst. 1921 "Gandrio ved Luganosøen". Sign. August Fischer 1895. Olie på lærred. 41 x 57. DKK 8.000-12.000 € 1.100-1.600 1308 P. Ølsted, f. København 1824, d. 1887 Tidlig aftenlys over søen ved Skjoldnæsholm. Sign. P. Øl- sted 1850. Olie på papir monte- ret på lærred. 38 x 54. 1307 Antagelig det på Charlottenborg i 1850 som nr. 188 udstillede maleri med titlen "Parti ved Skjoldnæs- holm" og da tilhørende Hs. Majestæt Enkedronning Caroline Amalie. DKK 15.000 / € 2.000 1309 Siegfred Hass f. Kalundborg 1848, d. København 1908 Børn ved et fiskerleje. Sign. S. Hass. Olie på lærred. 47 x 68. DKK 10.000 / € 1.300 1310 1308 Albert Küchler f. København 1803, d. Rom 1886 "En ung Abate høres i sin Lec- tie af Søsteren". Olie på lærred. 44 x 38. DKK 30.000-40.000 € 4.000-5.400 1311 Frederik Rohde f. København 1816, d. Frederiksberg 1886 Udsigt over Gardasøen. Dateret Torbole 13. August 1843. Beteg- net på bagsiden F. Rohde. Papir på lærred. 17 x 23. På bagsiden rester af gammel ud- stillingsetiket. DKK 10.000 / € 1.300 1309 170 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 760

Description:
tel +45 3343 6911 · fax +45 3343 6966 bids and invoicing are always in dkk. estimates in euro are . DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300. 1323. 1324.
See more

The list of books you might like